Wielką wartością dla branży turystycznej oraz środowisk zajmujących się organizacją imprez dla seniorów, osób niepełnosprawnych i innych o specjalnych potrzebach są spotkania, podczas których dochodzi do wymiany poglądów, spostrzeżeń oraz analizy osiągnięć w omawianym zakresie. Tego typu konferencje, sympozja i kongresy mają szczególną wartość i należy je promować oraz coraz częściej organizować.
Kongres Turystyka społeczna a jakość życia odbył się 21 października 2022 roku w Krakowie w obiektach Akademii Wychowania Fizycznego. Organizatorem wydarzenia był Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK, a partnerami strategicznymi Województwo Małopolskie oraz Wydział Turystyki i Rekreacji AWF w Krakowie. Spotkanie było okazją do publicznej debaty nad rolą turystyki społecznej, a omawiane zagadnienia dotyczyły kulturowych, społecznych, psychologicznych, edukacyjnych i zdrowotnych korzyści tego rodzaju aktywności w aspekcie jakości życia, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów oraz osób o specjalnych potrzebach.
W Kongresie udział wzięły osoby i podmioty zajmujące się turystyką, w szczególności turystyką społeczną – pracownicy naukowi, organizacje i stowarzyszenia turystyczne, organizacje samorządowe i gospodarcze, fundacje, organizacje pożytku publicznego, instytucje publiczne oraz organizatorzy wycieczek. Kongres składał się z sesji plenarnej i czterech bloków tematycznych, podczas których wystąpienia naukowców przeplatały się z referatami praktyków, osób i organizacji na co dzień organizujących turystykę społeczną. Podczas sesji plenarnej zostały przedstawione zagadnienia ogólne oraz problemy związane z tworzeniem bezpiecznej i dostępnej przestrzeni dla turystów niepełnosprawnych. Z kolei w sesjach tematycznych rozmawiano na temat zagadnień wpisujących się w problematykę jakości życia. W sumie w Kongresie wzięło udział blisko stu pięćdziesięciu gości oraz wygłoszono blisko trzydzieści referatów.